2010. január 31., vasárnap

kedd, július 21, 2009

RETROSPEKT


Huszonhárom éves koromban
Tarkóig tapostam mocsokban.
Ki kérdte, a szívem ép-e még,
Nem szerette csak a szép felét.

S állok most szilánkos, nagy csöndben,
Vért tajtékzik a fa mögöttem,
Földre zuhan a férges alma,
"És Ahhoz kinek lesz hatalma...?"

2010. január 28., csütörtök

képest


kihez képest
a nulladik napon az isten megteremtette a halált
itt és most a templom padsoraihoz asszonyok nőttek
sorban vér tapasztja őket barna denevérek
ingnak vérző fejjel ingnak a semmibe ingnak
fejjel merre
szilánkot harangzó álomcsapdák
nyitnikék-nyitnikék suhogják avas vén ajtószájakkal
a dallam végére ha megérted összevisszhangzik
a születés-és-és-és és halál
rozsdás kilincs a nyelvük veszettül csikorog
az ajtókat az ajtókat
a sötétség keretébe zárt fény-kép
ennyit sikolt anyám az életünkről
majd elindul megkeresni szemeit
anyatej ecet
magzatvíz kátrány
nem tűröm hanjga karcolását rívása egyformasága
a legnagyobb távolságot is idekötő
hosszú smirglihúszezres
váltsd fel aprópénzre mit
4/2=2
a nagy játékgép az élet visszadob
elfogysz javaidból a semmi az semmi nem tudod
megfogni nem tudod elengedni
ajándékozd meg a távolsággal egyre tovább
az utolsó fán is túlról állj oda kiálts sikíts csodafiú
rikoltásod megtöri anyád éles keservét s ha egy
pillanatra meghallja őrjítő ordításodat
s netán elcsendesedne
veszett űnő borjadzás előtt
szül-e az bármit aki elvetélte a halált
legyél férfi elvégre ide vezet az út
vedd elő utolsó vagyonod add vissza
gyermeki féltett kincsedet add vissza utolsó
vagyonod add vissza
mocskos zsebeidből csillámló fényes
üveggolyóidat itt és most
ne keresse tovább az anyád
egyszerűen az hogy létezel
tagadja meg itt és most a világot

2010. január 27., szerda

VAGYONOM ÉS FEGYVERTÁRAM


"Kedves tárgyaim az asztal üveglapján.
Nagyon szegényes az összbenyomás.
Különböző világtájakról érkezett festéktubusok
barátaim küldték akik feloldani kívánják
magányomat és megértik képeimet
melyek az egyszerűség és tisztaság
nyelvén beszélnek.
Néhány megfakult fénykép összekuszált múltamat idézik.
Fehér papírlapok szétfolyt vércseppek nyomaival.
A költő elvetélt magzatairól vallanak.
És levelek
levelek amiket nem válaszoltam meg s ezért állandóan
nyugtalanítanak.
Ecsetek tollak ceruzák.
Íme az én vérrel be nem mocskolt fegyvereim."


- Írja, festi Kassák.

Nah, ömlengések csupasz, énfeltáró sorai. Színei.

Az első és eleddig egyetlen idegen olvasó is megnyugtatott, hogy nem kíván revansot, ha előszedem az önfeltárást fegyvertáramból.

e.-nek nyilván más, neki a világ legjobb embere,

Nekem Kassák az apám.

És a testvérem.

A fiam.

Én KASSÁK LAJOS vagyok.

Tudjátok, Kassáktól tanultam, hogy nyugodtan leplezzük le magunkat. Példát mutatott, amikor bevallotta, hogy az ő művei csak és kizárólag egy művel rokoníthatóak, ami pedig... (Aki kíváncsi, járjon utánam.)

Most úgy tudom, hogy semmi mással nem ajándékozhatjuk meg a világot önmagunk legyőzésén kívül.

Ennyink van.

Ennyim van.

Ez hát az én Testamentumom,

ez hát az ÉN vagyonom és fegyvertáram.

Ajánlom magamat tisztelettel, - k.

2010. január 26., kedd

Karnevál




Mindenki ujjongjon, már csak napok vannak hátra!
Pár nap csupán, s embertömegeken vasalva keresztül magát
hatalmas dicsőségében, tündökölve, diadalomittasan vágtat közénk, emberek közé
dühödt, vad lovai után fényességes fekete szekerén a halál.

2010. január 25., hétfő

Öndefiníciók - vol. 2

Sietett a Nagy Író, hát észre sem vett, ahogy megalkotott, át is rohant felettem hatalmas keze.
Itt felejtett hiba vagyok egy akármilyen sorban. Talán észbe kap egyszer - nem tudhatom az órát -, s visszajön, hogy kijavítson.

A feketeruhás angyal avagy Magányun-akt





15 évesen választanom kellett két lány között. Persze rosszul döntöttem, nem lényeg, ez a pár sor a "másik" lányról szól, aki azóta színésznőcskévé cseperedett. Akármilyen sikerek, melyekért azonban tényleg becsülöm. Kevés ideje van a rajongókra, ezért lényegretörőnek kellett lennem szándékaimat illetően az előadást követően az öltöző előtt.
- Srerelmesnek kellene már végre lennünk - mondtam.
- Ez adott.
Felcsillant a szemem; emlékszik...
- Hát akkor ki kellene már mutatnunk végre...
- Alig várom.... - suttogta, és közelebb hajolt. Fülem tövére lehellt egy szigorúan rajongóknak kijáró puszit. Ezzel tovaillant, mint aki ott sem volt. Nem is lesz. Betonként kötött orromba hajának illatszer illata. Bárkié lehetne. Arra gondoltam, elviszem innen, levetkőztetem, és megmosom a testét, megmosom tiszta vízben a haját. Ezután fel sem öltöztetem, magamhoz húzom, ölelem, ölelem, beletúrok a hajába, s végül teleszívom a tüdőm dús hajának önmaga-illatval. Érzem. Őt. Magát. S mindeközben hagyom, hogy görcsösen átöleljen, ujjbegyig belemarja ujjait hátamba, s elzokogja vállamon leélt, végtelen, megismételhetetlen magányát. Magányunkat.

2010. január 20., szerda

Feel Takler!

Láttam egy csodálatosan jól beállított képet az "arckönyv" nevezetű közösségi oldalnak nevezett... csodálmányon, jobb szót nem tudok. Mivel mióta véletlenül összefutottunk, és többet találkozom és konzultálok Taklerrel "szakmai" ügyekben, most is ott volt mellettem. Ironikus, sejpítős, mondjuk ki; buzis hangon, amolyan tévébőlesetlegismerős színesruhás sztájliszt"fiú" módján a következőt mondta a képről.

"A kép zsheniálish példája annak, hogy egy jól elkapott fhotóbeállítással avagy egy ízlészeszen megválasztott kiegészítővel tökéleteszen ellensúlyoszhatja a mai nő az aphró teszti tökéletlenszégeit. Itt például kiválóan érvényesül a hölgynek a képen látható fél arca, holott, mi, akik iszmerjük, tudjuk, hogy arcának másik fele ocmányabb a nagyanyátok tájogos picsájától isz."


:-)

Ne vegyétek komolyan.
Feel Takler!

2010. január 19., kedd

Merulai jegyzeteimből - 5. kép

Nincs min elcsodálkoznod, a víz alapjaiban határozza meg a helyiek életét. Ami viszont már nehezen érhető fel ésszel, az a Drizsechez kötődő félelem, amin magam is csodálkozom. A merulaiak annyira rettegik ezt a szánalmasan vékony patakot, hogy - elmondásuk szerint - soha nem is építettek rá hidat. Az is magába szívná a kétséget - mondják. Amint én látom, kétségnek tulajdonképpen semmi mást nem neveznek, csak azt a babonás hisztériát, amit a Drizsec vize tenne azzal, aki megérinti. A szóbeszédből ismert lovat is a kétség vitte el. De így ezt soha nem mondják, nekem is csak nagy rábeszélés árán, suttogva, lopva mondta el a piactéri vak Stesza koldus. A kétség. Olyan szó ez itt a helyiek körében, melynek ejtésén megáll a levegő, de ezt úgy értsd, hogy az emberek tényleg el is állnak a lélegzettel, s szemöldöküket úgy ráncolják a hangforrás irányába, hacsak átkot mondtál volna rájuk. Mint mondtam, a víz határozza meg a merulaiak életét, de ne hidd, hogy csak a Drizsecről van szó. A Merulán nagyon rövid a nyár, a tél se nevezhető hosszúnak, ám a "köztes" évszakok, a tavasz és az ősz, melyeket szinte nem is lehet egymástól megkülönböztetni, csaknem az év egészét kiteszik. Épp ezért a tavasz vagy a nyár kifejezés nem is használatos itt, a hosszú, egyforma időket köztesnek nevezik. A merulaiak között teljesen elfogadott, ha valaki a nyarat várván, hosszú várakozás után egy reggelen csak arra jön ki az odvából, hogy fehér hó feküdte meg a Merulát. Ha kicsit meg is lepődnek ezen, elcsudálkozni mégsem szoktak. Az eredetileg mogorva embereknek éppen ez szüli oly kevés szórakozásuk egyikét. Az odútársak idővel fogadnak egymás között, vajon épp milyen évszak jön majd a köztesre. Nem egyszer fordult már elő, hogy a többség tévedett. Ezeket ilyenkor kiröhögik, s pár pillanat múltán már vissza is áll arcuk merev, kevés mozgatáshoz szokott képe.
Mivel pedig a merulai idő legnagyobb részben a köztesben telik, jóformán bármikor nekiindulhat szakadni a zápor. Csudásan egyedi tájolása van ennek a Merulának. Ha itt zápor gyűlik, arra semmi nem utal, csak éppen az, hogy percek alatt szinte kivehető rétegekben szürkül jó pár tónust az égbolt. Ezek a rétegek mindig a magasabb részekről jönnek, a felmerulaiaknak több időt kell a ruháik szárításávan tölteni, gyakran nincs idejük menedéket találni a zápor elől. Mikor a Merulára érkeztem, az oly sok apró, de azért mégis jelenlevő furcsaság közepette csupán pár napot kellett várnom az első záporra, mely viszont elengedhetetlenül szükséges volt ahhoz, hogy hosszabb maradásomról határozzak. A zápor felgyültével találkoztam ugyanis első alkalommal a Merulának olyan furcsa jellemzőjével, merre ott és akkor még nem tudtam otthoni ép eszem szerinti magyarázatot adni. Az első záporomkor közel toltam a vendégodú kicsi, téglalap formájú, üveg plafonablakához arcomat, s azon át néztem végig a zápor felgyűlését. Mintha rétegekben egyre szürkébb festék tolulna valami hatalmas, eleve szürke vászonra. Zápor idején erősen elsötétül a Merula, látni azért még mondhatni tisztán lehet. Amit pedig nem rövid merulai ittlétem alatt soha nem tapasztaltam, az a mennydörgés, meg a villámok, vagy egyáltalán bármi olyan, ami a rendes esőket másutt kísérhetné. Nagyon egyedi fekvése van ennek a Merulának. Mikor a villámokról kérdeztem a helyieket, meg a mennydörgésről, nem is tudtam megértetni velük, miről beszélek. Ilyen csudákat ők elképzelni sem tudnak, ámulatukból úgy tűnik, soha nem is láttak vagy hallottak volna ilyet. Magyarázkodásomban az a kevésbé mogorva Trozsan volt a segítségemre, akivel a legtöbbet beszéltem eddig, s aki, mikor egyszer elhagyta a Merulát, a Shávon túl maga is látott villámot. Micsoda félelem, micsoda ámulat lett úrrá rajta, amikor ezt előttem elmesélte a többieknek. Tehát a záporoknak már ezt a furcsa egyformaságát is nehezen sikerült értelemmel elfogadnom. Ami viszont végleg felfoghatatlan volt eddigi tapasztalataimhoz képest, az a lehulló, dézsányi nagy vizek sorsa. Ha feljön a zápor, a Merulán, ezen a lejtős földdarabon perceken belül irdatlan tömegekben zúdul a víz lefelé. Olyan medrekbe terelődik, amelyeket hosszú idő óta vájt meg magának, s melyek szövevénye csak segítségére volt a helyieknek a hosszú idők óta meglévő legelők kialakításában. (Bár... Igazán nem csodálkoznék azon sem, ha a legelők keletkeztek volna előbb.) Ilyenkor szempillantás alatt telnek meg a medrek, melyek sebes iramban, mintegy okádják a vizet végig, a Merula egyenletesen lejtő, hosszú lankáin. Amikor először láttam ezeket a víztömegeket a Merula alján a deszkafalnak csapódni, azon csodálkoztam, hogyan nem zúzzák szilánkjaira azt. Ám az ismert félelemből fakadóan a helyiek alapos megfontolással építették masszívra a deszkafalat. Úgy ereszti ez tovább a vizek irdatlan tömegét, akár a vasból készített szita. Maga nem mozdul, de a nagy részeket kisebbekre osztja. Az első záporom idején még nem igazán ismertem oly sötét árnyalataiban a Drizsechez kötődő rossz hiedelmeket, ezért kíváncsiságomon túl tudatlanságomból is fakadt az a tettem, amelyet annak idején elkövettem, s melyről így utólag meg kell vallanom, életveszélyes is lehetett volna, ha a helyiek tudomására jut. Ha felgyűl a zápor, mindenki bezárkózik az odvába, a legnagyobb számú helyieknek, a csirvásoknak is jó alkalom ez az alvásra. A zápor elálltát már nem az ég kevés, beszivárgó világosabb szürkéjéből tudják a helyiek, mindenki ösztönösen érzi, hogy esik-e odakinn avagy sem, nem fenyegeti a csirvásokat az elalvás veszélye. Ilyenkor egy lelket sem látni odakinn. Szerencsémre. Hiszen így senki nem láthatott engem sem, amikor első záporom alkalmával, nem törődvén a hideg, szürke esővel - mert az itteni esővíz nem fehér, hanem maga is áttetszős, halványszürke árnyalatú - elhagyván az alacsonyan fekvő vendégházat kíváncsian indultam meg a kerítés irányába; vajon mi történik a vízzel? A sebes víznyalábok térdmagasan csaptak fel a kerítésnek verődvén. Ebben a hatalmas, hullámszerű víztömegben a kerítésen tapogatózva kúsztam el a következő kapuig. Micsoda szerencsém volt, hogy ki nem nyithattam! (Akárkinek nem adnak kulcsot a helyiek.) Utólag láttam csak be, ha én utat nyitottam volna ennek a mérhetetlen vízárnak a kerítésen, bizonyos, hogy magával sodor azon a pár lépés hosszon, el, egészen a Drizsecig... Mást fundáltam ki tehát, olyan helyet kerestem, ahol felmászhatnék a három-négy méteres kerítésre valahogyan. Sokáig tartott, de megérte felmásznom, megérte bőrig áznom. Ekkor következett el ugyanis az első olyan merulai talánnyal való találkozásom, mely közelebb vitt azon érlelődő elhatározásomhoz, hogy hosszabb ideig maradok a Merulán. Az első olyan a Merula számos talányaiból, melyek megértése nélkül, azt hiszem, az én kíváncsi lelkemnek nehéz lesz távoznia innen. Felkönyökölvén a kerítésre azt kellett ugyanis látnom, hogy miután a kerítés szitaként lassítja és lenyugtatja a mérhetetlen víztömegeket, lassú, egyenletes, selyemsima, csendes lepelként bocsátja azt tovább a Drizsec vizébe. És ezt a látványt nem értem, nem érhettem fel ésszel. A Drizsec, ez az alig méternyi patak ugyanis úgy itta el a mérhetetlen víztömegeket, mint cseppet a tenger. Dörzsöltem a szemem, de csak nem bírtam felfogni a látványt. Egy ilyen keskeny, alig méternyi széles, elvégre egy völgy mélyén fekvő pataknak percek alatt folyóvá kellett volna duzzadnia a merulai eső tengerárja alatt. S csodára, a Drizsec vize egy centit meg nem dagadt, csak nyelte, nyelte, egyre nyelte a szürke merulai esőt, akár valami irdatlan felejtés a sok-sok emléket, s az alján, ki tudja hová, ki tudja milyen fenekelten mélységbe, csak ontja, egyre ontja, amit szempillantás alatt megemésztett. Ahogy ott álltam - jól kivehetően emlékszem vissza -, akkor indult el bennem az a különös, akkor még homályos, de azóta folyton erősödő érzés, hogy tennem kell valamit a Merulával, mert a Merula, igen, a Merula el akar mondani nekem valamit. Amit akkor éreztem először, az ma is ég, s egyre forróbb lánggal perzsel. - Maradok.

Öndefiníciók - vol. 1

Ha az állam nem is, de a kult. ura én vagyok.
Az állam nem nagy, vagyis nem az állam nagy, de egyenesen az arc.

Ahogyan Kósa Lajos megynyitotta az Anna-bált

"Az Anna-bál, az Anna-szépségkirálynő az megint olyan, vagy a bál szépe, ami megőrizte azt a tényleg reformkori hangulatát, amikor lehet tudni: persze, ez nem egy hivatalos verseny, nem egy Miss Universiáde (sic!), Miss Galaxis, meg nem tudom, micsoda, hanem idézőjelbe téve, ez csak az Anna-bál szépe, de az Anna-bál szépe az mégis, azt lehet mondani, és erre megint folytattam tesztet, hogy nagyon-nagyon magasan jegyzett."


És ezt így. Szó szerint. Az egyetlen kifogásom az erre írt ironikus szösszenettel kapcsolatban, hogy a szöveg színesítése gyanánt Szikszainé tanárnő sokunk által nagyra becsült könyvét helyezték el a szöveg mellett annak színesítése végett. Pedig ez egy párt honlapjáról van. Kíváncsi volnék, megkérdezték-e erről a Tanárnőt. Én méltatlannak tartom belinkelni az oldalt, de ha valaki nagyon ragaszkodik, akkor privátban szívesen.

2010. január 18., hétfő

Merulai jegyzeteimből - 4. kép

A keskeny, pusztán lépésnyi széles, de annál mélyebb patak nevét nem tudtam megjegyezni, de nevének csudára varázsos hangzása mintha mégis ott csengne-bongna valahol a fülemben. Ennek a pataknak csodás, mély zengése van, ahogy alig észrevehető lassan folyik tova a Merula tövén, ennek és a Shávnak határaként. Vize tisztának tűnik, mégsem emlékszem, hogy láttam volna benne bármit is. Ejj, nehéz ezt elmagyarázni, fent kivehető, sötéten csillámló vize van, amely, mondom, tiszta, de mégsem látsz az aljára. Mert hát irdatlan mély - tartják a helyiek. Ja, persze, ezzel a neve is eszembe jött, a helyiek ugyanis azt mondják az emberre, ha ez szeszélyes, kétszínű, vagy rosszban sántikál; "Drizsec vizét mutatja." Ezzel azt akarják, hogy az illető nem tűnik megbízhatónak, ahogyan a patak, a Drizsec sem megbízható. Keskeny ugyanis, ám mégsem lépnek bele sehol, mert nem látni az alját. A merulaiak furcsa nép, itt vagyok egy ideje, de időnként mégis elő-előkerül egy-egy olyan babona, történet, hiedelem, amelyet ámulva hallgatok végig. A Drizsec vizét, amióta az eszüket tudják, mindig átugorják. Merulai soha nem érintkezik a határvízzel sem jövet, sem menet. Hitük szerint aki a vízzel érintkezik, az a fél lelkével fizet. Mert ha jövetben érintkezik a Drizsec vizével, akkor be nem engedi a fél lelkét a Merulára, ha meg épp távozik, akkor ki nem engedi a fél lelkét a Meruláról. Elmossa magával. Csodásan logikusak ezek a helyi hiedelmek. S nemhogy az emberek, de még a háziállatok sem ihatnak a Drizsec vizéből, nem érintkezhetnek azzal. Épp ezért építették körül a helyiek a Merula tövét egy végeláthatatlan deszkakerítéssel amíg a szem ellát. Kóbor állat ne jusson a patak vizéhez, még behozná a "kétséget". Tehát, ahogyan én értelmeztem a dolgot, fél lélek ide vagy oda, a merulaiak azt tartják, aki érintkezik a Drizsec vizével, annak megbomlik valami az agyában. Hogy mindezt honnan is gondolják, azt persze nem tudták nekem elmagyarázni. Hiába kérdeztem, minden érvük csak az a pár tíz év előtti eset, amikor a Khotem csirvás egyik lova megkergülvén átszakajtotta a deszkasort, s belekortyolt a Drizsecbe. A szegény pára ezután ugyanis sötét, éktelen mélyről jövően, s hosszan nyerített fel. Megremegtek bele a deszkák, s tán zengett az egész Merula, hiszen a módosabb, magasabban lakó Felmerulaiak közül is sokan állítják, kijöttek odújukból a soha nem hallott hörgésszerű zengő hangra. A pára ezután veszettül ám mégis gyengén, kínlódva megvonaglott kettők-hármat s megindult vissza a maga szakította résen a deszkasoron át. Mivel azonban a rést ugrása közben tépte a deszkákon, vissza is csak lendülettel mehetett, mert magasan volt a hasadás. Kínlódott szegény össze-vissza, nem volt helye lendületet venni, hiszen a Drizsechez, ami amúgy is csak pár lépésnyire áll a deszkáktól, jobban félt újra közelebb menni, mintha kénköves tűz égett volna mögötte. Veszékelt, jajákolt egy darabig, s aztán kényszerűségből sréhen nekivetemedvén, szörnyű hangokat kiüvöltvén elszánta magát az ugrásra. Ez lett a veszte. Azt mondják, amúgy is meghalt volna a kergületbe, de hogy nem tudott kellő lendületet venni az ugráshoz, fennakadt a törött deszkákon. Szörnyűséges rémület ül a helyiek arcára, amikor ezt a képet mesélik. A ló testébe négy-öt helyen álltak bele a félbetört lécek, útszúrták a bal lágyékait, hatalmas, telt, fekete testét. Ennek az eleve hatalmas merulai lovak között is kivételesen óriás kancának léc szúrta át izmos, vaskos gigáját. Senki nem ért többet a tetemhez. Úgy égették fel, ott, a kerítésnek nyársain, s körötte hosszan a földet, a növényeket, s a léceket, jó darabon, ameddig csak egy cseppben is elfröcskölt az állat szurkos vére, mely mint mondják, vastag csíkokban spriccolt szét a Merulán, s már a levegőben megkezdett szurokszerűvé csomósodni. Széles körben égették fel a Merula tövét, valameddig csak utolsó csontja is hamuvá nem porladt a dögnek. S bár az esetnek mára nyoma sincs, a merulaiak egészen addig nem építették újra a kerítésszakaszt, ameddig a jótékony merulai záporok le, egészen a kemény földig az utolsó hamufoszlányt is bele nem mosták a Drizsec vizébe, hogy az elmossa magával. Tényleg kifundált egy története ez a helyieknek, melyet ugyanúgy mesél el bármelyikőjük. Ám mi igaz ebből az egészből? Hiszen a Drizsec vizét már korábban is kerülték. A Khotem csirvás állítólag még a szinte soha meg nem mukkanó csirvások között is kivételesen csendes volt mindig is, miért hát, hogy épp most kéne beszédesnek lennie, amikor a helyiek szerint, nem tudni pontosan, de a nyolcvanon már bizonnyal túl van. A ló? Hiszen az már akkor kerge volt, amikor áttépte a kerítést. S hogy most van egy része a kerítésnek, ahol tényleg csak a kopár föld tartja a léceket, és sehol agy fia szál fű? Ugyan, furcsább dolgot is látni errefelé. Különben is egy-egy nagyobb esőzéskor olyan tömegben zuhan a víz a Merula tövére, csoda, hogy egyáltalán bármi növény megtapad a talajban. Tényleg színes a fantáziájuk ezeknek a merulaiaknak. Bár meg kell hagyni, ilyen sejtelmes, sötéten tiszta, egyedi patakot, mint ez a Drizsec, soha korábban nem láttam. Kacérkodtam is a gondolattal, hogy próbát teszek a vizével, de gyorsan elvetettem gondolatom, hiszen ha tervem nem járna sikerrel, és rajtakapnának, fogalmam sincs, ennek milyen sötét következményei lehetnének. Oly régóta még csak nem lehetek itt, s nem volna szerencsés próbára tenni az amúgy komor, mogorva helyiek magam iránt döcögősen összegyűjtögetett jóindulatát.

Takler lehozza

Meddő óránk

S magam vagyok a föld kerekén.
Én, én.
Vézna, szánalmas figura, én.
Faricskálok lomhán egy halom
Sikosítóval az asztalomon,
Kicsordul a ***im. Csapom.
Magam vagyok. Faszom.

2010. január 17., vasárnap

Fél(re)szerkesztett jelen

Tisztelt olvasó, a következőkben összefoglalom röviden, mozaikosan a mostanában történteket. Ha esetleg valahol nem világosak az összefüggések, akkor az azért is lehet, mert nincsenek is. Vagy mert nem volt energiám egy összefüggő valósággá szerkeszteni őket. Energiahiányom miatt. Ezúton is kérem elnézésüket.

1. Rihes retkes ringyóimról, számos kéjkurváimról:
Sokan vannak és olcsók és folynak a csapból. Rihesek, retkesek, számosak, és persze, hogy… - na persze csak akkor, ha valaki más lennék. Épp az a leányvásár, mint régen falun volt. Lehet venni. Kilóra. Magaddal fizetsz.

2. Jó az inged – kacsint rám kacéran, kéjsóváran egy szent ahszin.

3. Mázel – zsidó szó, jelentése: szerencse. Ebből jön a mázli.

4, Az utcán valami homályos arc megy el mellettem, s hallom, ráköszön valakire: Szervusz Péter! Megfordulok – de bassza meg: MIÉRT?! Nekem szólt. Balladai. Ő a kőszikla, én meg elvégre a másik véglet volnék. Mégis megfordultam. De bassza meg: MIÉRT?! Az arca jóságos volt, akár a Bob csöcsei. Pedig neki igazi csöcsei voltak.

5. Nem a papír dohosodik a kezem alatt, hanem a billentyűzet. Ez korrajz. Huszonnégy vagyok – és ennek tényleg lófasz köze a teljességhez, viszont Matuzsálem a nyomomba sem pisálhat.

6, Értőkre rájön a trágárság.

7. Drága, attól még, hogy rám írod, nem fogom magamra olvasni, hogy nem vagy fontos nekem.

8. +36

9. A mobiltelefonos istenveréséhez képest a kiűzetés laza családi vígjáték.

10. A hívott logikai kapcsolat átmenetileg nem kapcsolható.

11. duplacs ellensúlyoz, minden udvarlás nélkül írom, egyenesen, hogy a Jóisten kreatív volt, amikor összerakta. Köszönöm, neked, Uram.

12. E. útjai önmagához másképpen: „Útjai-e önmagához?”

13. Régóta ígérem, hogy elmondom, ki az a k. Tessék: K.-ra sok k. betűs volt hatással. Bevallása szerint Krisztus, Kafka, Kosztolányi, a kurvák, persze Kassák és nem utolsó sorban Kilien. Majd még a többit is elmondom – mondja.

14. A héten kurvára átírok egy Tóth Árpád verset, be fogtok szarni. Takler azt mondta, ha megteszem, nemcsak ő publikálja le, de egy érdemes kiadónál is megfuttatja. Mit bánom.

15. „Köszönet a hosszú évekért, köszönet a sok-sok mindenért, és azért, hogy bármi áron mellettem maradtál” – ismeritek, ebből rap számot csinálok. Magam, a kulcsa, hogy ironikusan fogom elreppelni.

16. Filmet forgatok az életemről abból a célból, hogy eljátszhassam magam és így legalább a forgatás alatt önmagam lehessek.

17. A fengsüis istenveréséhez képest a mobiltelefonos istenverése etc.

18. Blikk: 32 rétegű wc papír.

19. Zavarba hoz a diákom miniszoknyája. Meg ami alatta lehet. Nyugi, már 18.

20. Ez nem én vagyok.

21. k. sehol.

22. Szomorú hírem van: felnőttem. Kétségkívül. Mert láttam anyám szemében. Aki ezután bocsánatot kért, amiért nem tudta rejtegetni, és így fájdalmat kellett ezzel okoznia nekem.

23. Úgy vegyétek a következő négy parlamenti évet, hogy a Fid-SZ mindenkire rá fogja sütni, hogy vagy szélsőjobbos vagy baloldali. Ők döntik el, ha kell, az alkotmányba is beleírják. Így nézne ki: „Mi vagyunk a Fid-SZ. Egyenlő jobb oldal. Aki nem mi vagyunk, az mind szélsőséges vagy baloldali.” Őszintén sajnálom azokat a milliókat, akiknek azt kell majd látniuk 1 ÉVEN BELÜL, hogy a Fid-SZ sem váltotta meg Magyarországot. Ugyanakkor, nem, nem vagyok ellenük. Én is azt kívánom; ők következzenek. És az Úr látja lelkem; szeretném, minden szívizmommal azt kívánom, bárcsak ne lenne igazam ezzel az „1 éves” dologgal. Szívesen kérnék elnézést mostani véleményemért. Bár azért nekem ők ne mondják meg, hogy azért, mert nem rájuk szavazok, már nem is lehetek jobboldali. Apu nagynyomású kompresszora vagyok, ami átmossa a teljes magyar társadalom becsomósodott, szennyes politikai berögződéseit.

24. éves vagyok. És ennek tényleg lófasz köze a teljességhez.

2010. január 14., csütörtök

Merulai jegyzeteimből - 3. kép

Na de milyen is ez a lejtős földdarab? Hol kezdődik? Persze a Merula tőlünk keletre fekszik, s előtte, hogy lassú ívvel kezdődne, egy hatalmas műveletlen földdarab nyúlik el. Ez hol olyan, akár egy mező, hol meg inkább szavannás, sivatagos jellegű. Ahol növények borítják, azok is magányos, kiscsoportos bokrok, de inkább deréktájig érő, esetleg vállmagas gazok. Érdekes, hogy fát azt nem találni rajta egyet sem. A Merulán olykor előkerül az a történet, hogy egy alkalommal a cipész Szejnyiék egyik dédapja, amelyik végül magányos, bolond emberként halt meg, déli útjáról megtérvén azt állította, látott egy fát a Merula tövét képező irdatlan nagy Shávon. Még ezek közül az egyébként általában komor, szürke, esőszínű merulai lakosok közül is sokan kinevették. Ma is mondják, ha valaki bolondokat beszél a Merulán; "Szejnyi fáját mutatja." A néhai Szejnyi ugyanis csak ragaszkorott az igazához. Meg kell mondjam, jövetben magam sem láttam semmi fát a Shávon. Nem mintha egyszerű volna akár csak húsz lépésnyire is ellátni azon az irdatlan nedves ködön keresztül, amely váladék gyanánt köti bele magát a talajba vagy a számlálhatatlan, kusza gazokba. A megszokott kereskedőkön és a merulaiakon kívül, akik állítólag a talaj alig érezhető lejtéséből találnak el a Merulához, nem hiszem, hogy emberfia képes volna idetalálni a Shávon át. Éjjel egyenesen lehetetlen ezen a tejködön a következő bokortól tovább ellátni, nappal meg néha a semmiből olyan szikrát, olyan csillámot vág ez az amúgy tejmatt fehérség az arra járó arcába, hogy meg is szédül bele. A Shávot a Merula tövétől viszont annál könnyebb elhatárolni. Ennek a hatalmas ködnek, párának ugyanis betonfal gyanánt szakad vége annál a keskeny, pusztán lépésnyi széles, de annál mélyebb pataknál, amelynek túlpartján köszönésképpen már úgy veszik markukba a sarat a hazatérők, mint a Merula földjét. Ez régi szokásuk, megtérvén soha el nem mulasztják. Érdekes nép ezek, hiszen ugyanakkor ezt senki másnak meg nem engedik tenni. A kereskedőket és a kevés, idegen ideérkezőt épp ezért, utalván a tiszta kezükre fénymarkúnak nevezik. Engem is így hívnak, így ismernek a merulaiak, Názsel vagyok, a fénymarkú.

2010. január 13., szerda

Nász

Vissza, amíg
lehetni lehet.
"Én meg te" hidegen és
emlékkel
véres mezején
felöltjük fekete füstösen
nászruhánk.
Igéz, tépi
lágyékunk és át-
meg átjár e
rossz
régi kép;
csendes, idegen
árnyékunk úgy ég át
tetején az égnek, e
sza-
kadt,
csapzott, fehéres rongynak,
hogy
éppen megsejtvén
irtón ordít,
visszhangozva, kit
vérrel megvet és
az oltárán áldoz a
végtelen; "te meg én".
Vissza, amíg
lehetni lehet.
"Én meg te" hidegen és emlékkel
véres mezején
felöltjük fekete füstösen
gyászruhánk.
Tükröt öltünk
hogy lásd, táncot
jár a halál.

2010. január 10., vasárnap

Sóhaj

Most kívánok mélyen, hosszan felsóhajtani. Egyszerű, tiszta dolgok közelére vágyom. Nincs, ami jobban hasonlítana rám, mint egy üvegpohárnyi tiszta víz vagy az asztal simára csiszolt lapja. Egyszerű mondatokban fogalmazni, igent vagy nemet mondani világos kérdésekre, ennyit szeretnék. A dolog, ha bonyolult, most úgy rémlik fel előttem, akár az Isten verése. Most. Mint oly sokszor, ha valamit nem értek. Azt hiszem, hogy ha kell, a nyelv fegyver. S a másik fél szemébe nézve várom, tartsuk hüvelyükben kardjaink. Most kívánok mélyen, hosszan felsóhajtani, s kilélegezni mi átjárhatna, a békét.

2010. január 8., péntek

álompatt (álimprovizáció)



"az pedig az volt elírod el
ha írni lehet
kilincsre a zárat
magad helyett
elölni bárhogy
ki minket vallat ki eloltá
magát
nagynyűgü lény-e ha szart dobál?"

2010. január 7., csütörtök

Búcsúzás Emese aljától



Jön Takler nekem a múltkor, régen nem láttam, nem is azért, nem voltunk soha komolyan haverok. Ez egy ilyen laza egyetemi arc volt, így emlékszem rá, sokat nem láttuk, olyannak képzeld, vagy ha mégis, akkor eléggé szét volt esve. Támolygott bent az egyetemen, szédült meg izzadt meg fázott, meg minden ilyen mit tudom én mi, amit másnap kihoz az emberből az ital meg a partidrog. Keményen nyomta a zenét, a bulit, orrán-száján folytak a jobbnál jobb nők, szóval igen laza volt, de volt az az egy furcsája a jellemében, hogy piszok jól értett az irodalomhoz és rajongásig szerette.

Összeültünk hát egy kávéra, de csak a lényeget írom meg, Takler hét év után elvégezte az egyetemen a magyart és csinált valami alternatív folyóiratot, amit főként abból pénzel, hogy dealerkedik. Elő is szedett egyet és mutatta a 6-7 lapos kiadvány záróversét, amit ő maga írt Búcsúzás Emese aljától címmel. Takler úgy véli, hogy kell egy kis magyar pornográfia az irodalmunkba, ezért pajzán irodalomnak csinált folyóiratot, maga is ír, persze fentebb stílben. Eredetinek tűnt, nem hallottam korábban a következő képzettársítást soha. Takler, azt mondja, ha bemegy a könyvtárba, szakasztott olyan érzése van, mint a bordélyházban. És fordítva. Sok van egy helyen, és bármelyiket kinyithatod - mondja nekem, miközben szobameleg ásványvizet iszik hiánypótlás végett. Nekem ugyan kicsit konzervatívabbra nyírták a fazonom, de azért nézek erre a lényre. Elgondolkodtat, kedvet kapok csatlakozni, egy próbát megér, persze csak szolidan, jó ízléssel. Elvégre publikálni van hol... Meglátjuk, mi sül ki ebből az egészből. Mert Taklernek van egy olyan megfontolandó ars poetikus gondolata, hogy jól kommunikálva a nemiségünk ugyanúgy lehet esztétikumforrás, mint ahogy a papíron bármi. Ma sokat tanultam Taklertől. A verse pedig, a Búcsúzás Emese aljától, halljatok csudát; szép volt!

2010. január 5., kedd

...félpercesfélpercesfélpercesfél...

Végül egy lépcsőhöz érkeztem.
Végigtekintettem rajta, fel.
De akkor ott állt ő.
És előremeredve
azt mondta, én ő vagyok.
Ezután Hszi Min Csao visszatért aludni,
én pedig.

2010. január 1., péntek

Egész konkrétan

Lehet érvelni, hogy posztmodern, hogy inter-, hiper-, meta-, mega-, gigatext, de akkor is, megkerülhetetlenül: AVANTGARDE!!!
Borzasztó jó, és ajánlom szeretettel:

http://en-kozlesek.blogspot.com/2009/12/az-esemenyek-utojateka.html